BESLENME DOSTU OKULLAR PROGRAMI

BULAŞICI OLMAYAN HAST.PROG.VE KANSER ŞUBESİ


29.09.2010 tarihli ve 27714 sayılı Resmi Gazete’de Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması başlığı kapsamında, “Beslenme Dostu Okullar Programı”  ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması, bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ve okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması hedeflenmektedir.
 
Beslenme Dostu Okullar Programı’nın sürdürülmesi T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile T.C. Sağlık Bakanlığı arasında 17.05.2016 tarihinde imzalanan “Okul Sağlığı Hizmetleri İş Birliği Protokolü” kapsamında gerçekleştirilir. Programın yürütülmesinde Sağlık Bakanlığı adına Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Millî Eğitim Bakanlığı adına Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü yetkilidir.Program’ın uygulanması Beslenme Dostu Okullar Programı Uygulama Kılavuzu doğrultusunda yapılır.

BESLENME DOSTU OKUL UYGULAMA KLAVUZU 

Okulun süresi dolmamış “Beyaz Bayrak Sertifikası” bulundurması ön koşuldur. Beyaz Bayrak Sertifikası bulunmayan okul başvuruda bulunamaz.
 
                            Beyaz bayrak almış ve süresi dolmamış ( beyaz bayrak alındıktan sonra 3 yıldır) olan okullar aşağıda bir örneği yer alan Başvuru Dosyası (EK-1, EK-3, EK-4 ) ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürlüğüne başvuruda bulunurlar. Başvurusu incelenen okullar önceden bilgilendirilerek İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ve Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden görevlendirilmiş 4 kişilik ekip tarafından Denetim Formu ( EK-2 ) göre denetlenir. Forma göre 75 puan alan okul ve 3 ( üç ) yıl geçerliliği olan Beslenme Dostu Okul olmaya hak kazanır ve her eğitim-öğretim yılında 3 yıl süreyle şartların devamlılığı için denetlenir. Eksiği bulunan okullara 3 ay eksiklerini tamamlaması için ek süre verilir. Eksiği tamamladıktan sonra tekrar Milli Eğitim Müdürlüğü ilgili Şube Müdürlüğü’ne başvuruda bulunur ve denetlenir.

MÜRACAAT DOSYASI ÖRNEĞİ

EK: ÖRNEK DENETİM FORMU

ÖRNEK DENETİM FORMU

BESLENME DOSTU OKULLAR-SUNU


 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

SAĞLIKLI YAŞAM ARACI ETKİNLİKLERİ (18 07 2017)

DEVAMI

OSMANİYE HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ ÖNCÜLÜĞÜNDE TRSM KOORDİNASYON KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ. (17 07 2017)

DEVAMI